Can KIRAÇ

EŞİMLE LİSELİ AŞIKLAR GİBİYİZ!

Koç Holding te 41 yıl çalıştıktan sonra 16 yıl önce emekli olan Can Kıraç, emeklilik günlerini Çeşme de geçiriyor. Emeklilikte yapmak istediklerini henüz yapmaya vakit bulamamış ama 64 yaşına kadar yapamadığını yapıyor, eşiyle el ele parklarda dolaşıyor. 80 yaşında olup iyi hissetme nedenini, anı biriktirmesine bağlıyor.

Çeşme Ilıca da emeklilik günlerini yaşayan Can Kıraç, 41 yıllık çalışmanın acısını çıkartıyor

Seksen yaşında, Türkiye nin bir dönemini iyi analiz eden, Koç Holding te tam 41 yıl çalışmış, yöneticilik, yapmış biriyle, Can Kıraç la sohbetteyiz. Amacımız Çeşme Ilıca da yazlarını geçirdiği Plaj Evleri Kooperatifi nde anılarını dinlemek. Anlatma isteğiyle dolu bu genç adam, konuştukça konuşuyor. Bahçe püfür püfür eserken çaylarımızı yudumluyoruz. Ne o konuşmaktan yoruluyor, ne biz dinlemekten?

Hep Çeşme de mi yaptınız tatilerinizi?

1957 yılından bu yana tatilimizi Çeşme de geçiririz. Çocuklarımız burada büyüdü. Bu ev eşimin babasına aitti. İzmir de çalışırken her gün Çeşme ye gider gelirdim. Arkadaşlarım bana kızarlardı, Evle ilişkimizi bozuyorsun diye. Çünkü onlar sadece çarşamba ve pazar günleri gelirlerdi. İzmirliler son derece tembel insanlardır. Çeşme yolu yapıldıktan sonra bile kış aylarında gelmiyorlar. İzmir de nem çok yüksektir. Oysa yılın tamamı burada yaşanabilir. Üstüne üstlük İzmirli tüm sanayici ve işadamlarının burada evi vardır. Bir arkadaşım, Bu sanayiciler Çeşme de bu kadar ev alacaklarına sanayiye yatırım yapsalar, İzmir kalkınırdı demişti. Bizim Ilıca yla ciddi bir gönül bağımız var. Bir de buranın tedavi edici çamurları ve suyu vardır. Bir gün arkadaşımız Adnan Menderes in bir dönem sevgilisi olan Ayhan Aydan la yüzü çamurlu olduğu halde karşılaştık. Güzellik için bu çamuru önerdi. Biz de yaptık ve gördük ki, pürüzsüz bir cilde sahip oluyorsunuz.

Ayhan hanım hâlâ burada mı yaşıyor?

Tabii. Ama gazetecilerle konuşmaz. Can Dündar onunla ilgili yazı yazdı, onunla bile konuşmadı. O da Latife Hanım gibi mezara götürecek sırlarını.

Can Bey nasıl geçiyor emeklilik günleriniz?

İş hayatının dışında 15. yılımı tamamladım. Bu döneme hayatın yeni sahili diyorum. Kitaplarla meşgul olacaktım. Masaüstü yayıncılık yapacaktım. Evimde masaüstü yayıncılık için bir düzenim de var. Fakat insan ne kadar boş kalacağını düşünse de olmuyormuş. Bu arada Anılarım ve Patronum Vehbi Koç kitabını yazdım. Anılar ve Olaylar diye ikinci kitabımı yazdım. Bir de hobim olan kolaj çalışmalarımı Kolajlı Taşlamalar adı altında yayınladım. Çocuklarım büyüdü. Oğlumun torunu var. Onlarla haşır neşirim.

Çalışırken ailenize vakit ayırabiliyor muydunuz?

Maalesef. Çalışırken aileme karşı oldukça acımasızdım. Çocuklarımı ihmal ettim.Onların sorumluluğu eşim İnci ye aitti. İş hayatı bitince günahlarımı çıkartacağım diye karar verdim. Büyüdükleri için benim ilgime ihtiyaç duymuyorlar. Ama günahlarımı temizliyorum. Eşim İnci yle liseli aşıklar gibi elele plajda yürüyüş yapıyoruz.. Geçen yılların acısını çıkartıyoruz. 80 yaşıma girdim. Buna rağmen çok dinç ve genç hissediyorum. Fakat mart ayında bir anjiyo oldum. Onun da ağırlığı gitmedi. Kızım Aslı, moralimi düzeltmeye çalışıyordu. Fakat bir arkadaşım geçenlerde Sen kaç yaşındasın farkında mısın? Senin yaşadığın hayat yorgunluğu dedi. Galiba doğru söylüyor.

Kızım Aslı nın zorlamasıyla cep telefonu kullanmaya başladım. Galiba çapkınlık yapmamdan korkuyorlar

80 yaşında insan kendini ve yaşadığı hayatı nasıl tanımlıyor?

Valla kısa bir süre önce kızım Aslı nın zorunlu kılması ile cep telefonu kullanmaya başladım. Bir yere gidersem haber almak, konuşmak istiyorlar. Galiba bu yaştan sonra çapkınlık yapmamdan korkuyorlar.

Tasarım ve Uygulama entegresoft